Sill i dill

SKiver ett lite snabbt inlägg innan det är dags att rusa till bussen. Jag hade tänkt skriva ett lååångt eller flera ingående inlägg men, ack så trött jag är nu när hösten är här.

Vad ville jag säga? Jo! Mina fina figurer som dyker upp korten är inte från stansar utan från en nyfärälskelse i min Quick Kutz Silhouette. Efter att den stått och dammat i några år (!!!) så beslutade jag mig för att installera mjukvaran i lilla datorn och samtidigt hittade jag senaste uppdateringen som gör Sillen mycket lättare att ha och göra med (kolla in nya verktyget Welding alla ni som försökt skriva skrivstilsfonter tidigare och svurit över att man behövt göra bild av texten först).

Snöstjärnorna, julgranskulorna, tjusiga skyltar och annat är alltså utskuret med denna manick. Om ni kollar bland mina blogglänkar så finns det många bra tips på gratis filer men som sagt, jag tänkte göra ett ordentligt inlägg med tips och länkar någon gång framöver. Det blir nog efter jul för just nu sitter jag hellre vid pysselbordet än vid datorn trots allt.


Lämna ett avtryck